וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זריקות PRP וטיפולים אורתוביולוגיים מתקדמים לפציעות ספורט - לרתום את הגוף לטפל בעצמו

בשיתוף ד"ר ליאור לבר, בשיתוף ד"ר ליאור לבר

19.7.2020 / 14:31

הטיפולים האורתו-ביולוגיים מהווים פריצת דרך בטיפול בבעיות אורתופדיות רבות, לרבות פציעות ספורט שונות ופגיעות סחוס או שחיקת סחוס

ליאור לבר. יח"צ,
ד"ר ליאור לבר/יח"צ

דר' לבר, מומחה באורתופדיה ורפואת ספורט, שהוא היו"'ר הטרי של הארגון האירופאי לטיפולים אורתו-ביולוגיים מטעם ESSKA, ארגון רפואת הספורט האורתופדי האירופאי (The Orthobiologics Initiative by ESSKA), מסביר: "הטיפולים האורתו-ביולוגיים הינם למעשה שיטות טיפול חדשניות המבוססות על גיוס תכונות הריפוי הטבעיות-ביולוגיות של גוף האדם למטרת טיפול בפציעות שריר-שלד/אורתופדיות (המערבות מפרקים, רצועות, גידים, שרירים ועצמות). בטיפולים אלה אנו למעשה "רותמים" את גופו של המטופל על מנת לטפל בעצמו".

דר' לבר הוא אורתופד המומחה בטיפול בפציעות ספורט, רופא בכיר ביחידת הספורט בבי"ח הלל-יפה והאחראי על השירות לשימור מפרק ירך וספורט-ירך בביה"ח. דר' לבר עבר תת-התמחות נרחבת בתחומים השונים של רפואת ספורט במקומות מהמובילים בעולם בספרד (תחת הדרכתו של האורתופד הראשי של קבוצת הכדורגל ברצלונה והיועץ הרפואי הראשי של מנצ'סטר סיטי), ארה"ב (אוניברסיטת Duke, מאוניברסיטאות הספורט המובילות בארה"ב) ולאחר מכן באנגליה שם נשאר לעבוד מס' שנים עד חזרתו לארץ לאחרונה.

בשנת 2006 נכח דר' לבר בהרצאה של פאקו ביוסקה, כיום ראש הצוות הרפואי של קבוצת הכדורגל צ'לסי, בנושא זריקות PRP - Platelet Rich Plasma (פלזמה עשירת טסיות). דר' לבר, בעברו ספורטאי מקצועני (שחקן נבחרת ישראל בכדוריד במשך 13 שנה) רווי פציעות וניתוחים שעבר לאורך הקריירה, זיהה את הפוטנציאל בטיפול החדשני והחליט לחקור את הנושא לעומקו.

מהות שיטת טיפול ה PRP מתבססת על דמו של המטופל/ת כאשר נעשה מיצוי של נוזל הפלזמה העשיר בטסיות ע"י שימוש בצנטריפוגה המשמשת להפרדת מרכיבי הדם כאשר לכל אחד מהם תפקיד בתהליכי ריפוי שונים בגוף, מאחר והפקטורים משתחררים לרקמה אליהם ה PRP מוזרק, הם מסייעים בהאצת תהליכי ריפוי בפציעות חריפות או התנעתם מחדש במקרים כרוניים.

תוך כדי חקר הנושא ד"ר לבר התחבר לצוות הרפואי של קבוצת הכדורגל ברצלונה בראשותו של אורתופד הקבוצה ד"ר רמון קוגאט, שכבר עשתה שימוש רוטיני בשיטה לטיפול בפציעות ולאחר מכן החליט ליישם את שיטת הטיפול הזו בארץ, כולל בקבוצת הכדורגל של מכבי ת"א שם שימש כרופא הקבוצה. שיטה זו משמשת היום לטיפול בפציעות ספורט בספורטאים המובילים בעולם ובקבוצות המובילות בעולם (כמו ברצלונה, ריאל מדריד, מנצ'סטר סיטי, צ'לסי) ובכל ענפי הספורט וגם בארץ, נהנים ממנה רבים מספורטאי העלית.

"הטיפולים האורתו-ביולוגיים הינם למעשה שיטות טיפול חדשניות המבוססות על גיוס תכונות הריפוי הטבעיות-ביולוגיות של גוף האדם למטרת טיפול בפציעות שריר-שלד/אורתופדיות המערבות מפרקים, רצועות, גידים, שרירים ועצמות.

בטיפולים אלה אנו למעשה "רותמים" את גופו של המטופל על מנת לטפל בעצמו", מסביר ד"ר לבר.

במקביל לטיפולי ה- PRP התפתחו טיפולים נוספים המנצלים את פוטנציאל הריפוי והפוטנציאל הביולוגי הטמון בתאי הגזע בגופנו. תאים אלה מצויים ברקמות כמו מח העצם בעצמות וברקמות השומן בגופנו, ובשיטות חדשניות ניתן למצות את התאים מרקמות אלה ולהזריקן כטיפול בבעיות אורתופדיות ופציעות ספורט שונות, כמו פגיעות סחוס וכן פציעות גידים ורצועות חריפות או דלקות כרוניות.

באילו פציעות ספורט ניתן לטפל בזריקות אורתוביולוגיות?

הטיפולים האורתוביולוגיים מהווים פריצת דרך בטיפול בפציעות ספורט ברקמות הרכות, גידים, שרירים, רצועות וכן בפגיעות מניסקוס ופגיעות סחוס שונות, לרבות שחיקת סחוס.

הגישה בטיפול בפציעה אקוטית-חריפה שונה מזו המתאימה לטיפול בפציעת שימוש יתר/פציעה כרונית. בפגיעות רקמה רכה אקוטיות-חריפות (קרעי גידים, מתיחות גידים, קרעי שריר, קרעי רצועות) השיטות האורתוביולוגיות למעשה "מתלבשות" על תהליך הריפוי הטבעי של הגוף, מחזקות ומאיצות אותו ומסייעות ליצירת רקמת ריפוי טובה יותר ופחות צלקתית. במקרים כרוניים (למשל בדלקות גידים כרוניות/טנדינופתיות) או פציעות שימוש-יתר, הטיפולים האורתוביולוגיים מסייעים "להתניע" מחדש את תהליך הריפוי באותה רקמה, שכן תהליך הריפוי הטבעי של הגוף לא הצליח להתגבר על הדלקת הכרונית ולכן יש צורך לרוב במספר טיפולים (לרוב ב-3-5 טיפולים). טיפולים אורתו-ביולוגיים הראו פוטנציאל רב בריפוי קרעי מניסקוס וכן של פגיעות סחוס וכיום ניתן לשלבם גם עם טיפולים ניתוחיים, כאשר רבות מהטכניקות החדשניות בטיפול בפגיעות סחוס משלבים טכניקות אורתו-ביולוגיות.

פציעות שכיחות בהן נעשה שימוש בזריקות אורתוביולוגיות:

זריקות PRP. יח"צ,
פציעות שכיחות בהן נעשה שימוש בזריקות אורתוביולוגיות:/יח"צ

האם טכניקת PRP אחת טובה לכל סוגי הפציעות?

בהחלט לא. כל רקמה מתהגת אחרת מבחינת צרכי הריפוי שלה וחשוב להבין גם את הקונטקסט של הפציעה, מנגנון הפציעה, הזמן שחלף מהפציעה, מיקום הפציעה בגוף וכל אלה, יחד עם גורמים נוספים, משפיעים על בחירת סוג ה- PRP המתאים.

בחלק מהפציעות למשל עדיפים ריכוזים שונים טסיות בעוד בפציעות אחרות יש משמעות לתכולת התאים הלבנים בתוצר המוזרק.

מערכות ייצור ה PRP הקיימות בשוק שונות האחת מהשנייה בפרמטרים שונים ומייצרות כל אחת תוצר בעל מאפיינים שונים. משום כך נדרשת הבנה עמוקה בהבדלים בין סוגי המערכות השונות, הטיפולים השונים, הבנה בהבדלים בין ריכוזי PRP שונים, בפציעות השונות והזמן שעבר מהפציעה, האם מדובר בפציעה אקוטית או כרונית, ובצרכים השונים של כל רקמה.

האם יש הבדל בין טיפול בספורטאים מקצוענים לעומת חובבנים וכן בין ספורטאים ללא-ספורטאים?

ד"ר לבר מסביר: "כאשר מדובר בספורטאי מקצועני, הציפייה והרצון שלו ושל המערכת סביבו היא לחזור לפעילות בצורה המהירה ביותר, אך במקביל הבטוחה ביותר.

בעולם הספורט של היום ומעבר לתרומתו הספורטיבית, היעדרות של ספורטאי מיד מתורגמת להפסדים כלכליים, לכן לעיתים מנסים להאיץ ולשפר תהליכי החלמה והטיפולים האורתוביולוגיים.

בשל כך, המעטפת אותה מקבלים ספורטאי העלית היא רחבה וכוללת במקרים רבים גישה לטיפולים אורתו-ביולוגיים על מנת לצמצם את משך הפציעה ולשפר את איכות הריפוי.

בתחילת הדרך השימוש ב- PRP וטיפולים אורתוביולוגיים אחרים התפרסם כמובן בענפים המתוקשרים יותר ודרך הספורטאים המוכרים שהשתמשו בהם, כמו בכדורגל (מסי, רונאלדו ורבים אחרים טופלו בטיפולים אלה במהלך השנים האחרונות), כדורסל (קובי בריאנט היה ממובילי השימוש ב- NBA), פוטבול אמריקאי, בייסבול, טניס (נדאל) וגולף (טייגר וודס). בהמשך ההכרה בפוטנציאל וביתרונות הטיפולים הללו זלגה לכל ענפי הספורט והטיפול בסוגי פציעות שונות התפתח משמעותית.

השימוש בטיפולים האורתוביולוגיים נעשים כיום בכל הקבוצות המובילות בעולם וגם במתחם הרפואי בכפר האולימפי באולימפיאדה האחרונה היתה עמדת PRP ששימשה להכשיר ספורטאים שנפצעו במהלך התחרויות והיו זקוקים להאצה של תהליך הריפוי על מנת להיות מסוגלים להתאושש ולהתחרות תוך פרק זמן קצר.

כיום גם אצל ספורטאים חובבנים קיים דחף לחזור לפעילות מהר וטוב ככל שניתן, על מנת לא לפגוע בשגרת הפעילות והאימונים כאשר חלקם מציבים לעצמם יעדים כמו מרתונים או תחרויות טריאתלון שונות וגם הם פונים כיום לקבלת טיפולים אורתו-ביולוגיים".

האם הטיפולים האורתוביולוגיים משמשים רק כטיפול או גם במניעה?

זהו אחד הנושאים החמים היום בתחום הטיפולים האורתוביולוגיים. לא מעט מחקרים בתנאי מעבדה הראו את הפוטנציאל המגן והמשמר של טיפולים אורתוביולוגיים שונים על רקמת סחוס, למשל. ברפואה אסטתית, למשל, תחום נוסף בו הטיפול ב- PRP מאד התפתח בשנים האחרונות, אחת המטרות של הטיפול היא להאט ולמנוע את הזדקנות העור בין טיפול לטיפול. אחד הספורטאים הראשונים להבין את הפוטנציאל המגן והמשמר של הטיפולים האורתוביולוגיים היה קובי בריאנט המנוח, מגדולי הכדורסלנים בכל הזמנים וספורטאי רווי פציעות, שהיה נוסע פעם פעמיים בשנה לאירופה, למרכזים יחודיים שהציעו טיפולים אורתוביולוגיים שלא היו זמינים בארה"ב. בריאנט האמין בלב שלם כי הזריקות הללו שומרות על ברכיו ומאריכות את הקריירה שלו והוא אכן הצליח לשחק עד גיל מאוחר, למרות פציעות רבות ומורכבות ומספר ניתוחים. בריאנט הוביל את הטרנד הזה וסחף אחריו לא מעט שחקני NBA וכן מענפים אחרים. ידוע כי שחקני כדורגל, כדורסל, כדוריד, רוגבי ופוטבול אמריקאי, למשל, בסיכון מוגבר לפתח שחיקת סחוסים בברכיים ובירכיים בגיל צעיר ואף להזדקק לניתוח החלפת מפרק בגיל צעיר יחסית לאחר הפרישה. לטיפולים האורתוביולוגיים בהחלט יש פוטנציאל להאט את התהליך ולספק לסחוס סביבה עשירה בפקטורים משמרים ומעודדי התאוששות החיונית בעיקר בתקופת הפגרה בין עונות התחרות בה הגוף מתאושש מהעומסים אליהם נחשף במהלך העונה. כמובן שיש משמעות למצב הסחוס ובאופן טבעי, ככל שמתחילים בתהליך בשלב מתקדם יותר של שחיקת הסחוס המפרקי, סיכויי ההצלחה והתועלת לטווח הארוך פוחתים, אך יש להעריך כל מקרה לגופו.

"אחד הספורטאים הראשונים להבין את הפוטנציאל המגן והמשמר של הטיפולים האורתוביולוגיים היה קובי בריאנט, מגדולי הכדורסלנים בכל הזמנים וספורטאי רווי פציעות, שהיה נוסע פעם פעמיים בשנה לאירופה, למרכזים יחודיים שהציעו טיפולים אורתוביולוגיים שלא היו זמינים בארה"ב."

האם הטיפולים האורתו-ביולוגיים בטוחים לשימוש?

ד"ר לבר מבהיר: "הטיפולים האורתוביולוגיים בטוחים ביותר מאחר ומדובר בתוצרים המופקים מגופו של המטופל וסיבוכים הקשורים לטיפולים אלה נדירים ביותר, כאשר לרוב מדובר בתגובה מקומית החולפת לאחר מספר שעות או ימים ספורים".

האם ישנן תקופות "מועדות לפורענות" לספורטאים מבחינת פציעות?

"בהחלט, והתקופות הללו יכולות להשתנות בין ענפי ספורט שונים ולכן חשובה הבנה בפציעות השכיחות בענפי ספורט שונים, מתי הם קורות ומי נמצא בסיכון.

בתקופה הנוכחית, למשל, בה ענפי ספורט רבים חזרו לפעילות לאחר הפסקה ארוכה ולא מתוכננת בנוסף לתקופת הכנה לא מספקת, קיים סיכון מוגבר לפציעות. בנוסף, קבוצות ספורט רבות בענפים שונים, יוצאות בימים אלה לפגרה קצרה נוספת שלאחריה תחל תקופת ההכנה לעונה שהיא תקופה בה קיים שיעור פציעות רב יותר. הפציעות השכיחות בתקופה זו בכדורגלנים למשל הן פציעות שריר של הגפיים התחתונות וכן פציעות עומס יתר באזור המפשעה וקומפלקס הגידים המקרבים.".

מה היתרונות של הטיפולים האורתוביולוגיים ביחס לטיפולים אחרים הקיימים בשוק?

מעבר ללא מעט מחקרים שהראו את הפוטנציאל הטמון בטיפולים האורתו-ביולוגיים, אחד היתרונות המשמעותיים נובע מכך שאנו ממצים את הטיפול מגופו של המטופל עצמו, כך שמדובר בטיפולים בטוחים ביותר, שאינם פוגעים או מזיקים לרקמות אליהן הם מוזרקים ואין בשימוש בהם משום "שריפת גשרים" לאפשרויות טיפול עתידיות אחרות או חוזרות (בניגוד לסטרואידים, למשל, שאינם בריאים לסחוסי המפרקים והמניסקוסים ולאחרונה הראו כי השימוש בהם מעלה את הסיכון להחלפת מפרק ברך).

היכן הטיפולים הללו זמינים?

מס' מרפאות בארץ מציעות טיפולי PRP לטיפול בבעיות אורתופדיות ופציעות ספורט, אך רק מס' מצומצם מציעות את הספקטרום המלא של הטיפולים האורתו-ביולוגיים (כולל טיפולים המשולבים יחד עם ניתוחים) ולכן יש לברר זאת עם המרפאה. במרפאות ארתרו-ספורט (ArthroSport) ד"ר לבר פיתח את קונספט ביו-ספורט(BioSport) הכולל אבחון יסודי ואישי, התאמת הטיפול האורתו-ביולוגי לפציעה של כל מטופל ולצרכים האישיים של המטופל. רוב הטיפולים נעשים תחת הנחיית אולטרא-סאונד, להגברת רמת הדיוק של הטיפול. במקרה הצורך נעשה ונבנה שילוב של הטיפולים האורתו-ביולוגיים יחד עם טיפולים חדשניים אחרים.

נכון להיום, הטיפולים האורתו-ביולוגיים אינם כלולים בסל הבריאות ואינם ניתנים במסגרת הכיסוי של קופות החולים השונות, אולם רוב הביטוחים הפרטיים מכסים טיפולים אלה ומשתתפים בכל או ברוב עלות הטיפול במקרים רבים.

בשיתוף ד"ר ליאור לבר, בשיתוף ד"ר ליאור לבר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully