השפעת המדע על העיצוב והחיים בבית

שיפוץ הבית דורש עבודת תכנון מקדימה. הישראלים של היום אוהבים את העיצוב המודרני ובתים שהם פתוחים ומוארים, ולא במקרה. מזג האוויר החם עלול ליצור תחושה של מחנק וכשהבית עמוס בפרטים, התחושה חמה עוד יותר. כיצד אפשר להשפיע על ההרגשה היום יומית שלנו באמצעות עיצוב?

  • עיצוב
בשיתוף SDLAB, בשיתוף SDLAB
SDLAB (צילום: יח"צ)

עיצוב מודרני מתאפיין במינימליזם, צבעים לבנים, מרחבים פתוחים ומרשימים. הצבע הלבן הוא הבסיס לבית ותודות לו כל צבע אחר הופך לבולט ומשמעותי יותר. הבחירה במינימליזם מאפשרת להציב את הרהיטים הנכונים ביותר לכל חדר ולקשט במעט חפצים שלכל אחד יש השפעה גדולה על החלל. בעיצוב שכזה ישתלבו צבעים שונים כאשר כל חדר יקבל את המגע המתאים לו. התוצאה היא בית שאפשר להירגע בו, בית מואר שכיף להיכנס אליו ומראה שכולו WOW.

עוד בוואלה! NEWS

הבעיה הזו יכולה לפגוע לנו באיכות החיים. עכשיו יש לה פתרון מהפכני

לכתבה המלאה

ההבדל בין חלל ריק לחלל מעוצב בקו מודרני

חלל לבן, ריק מחפצים, פרטי תאורה וללא חשיבה על רהיטים עלול ליצור סטרס. כולנו רוצים לחזור לבית כדי להירגע ותהליך השיפוץ נועד להשיג זאת ומטרות נוספות שמוגדרות באופן אישי על ידי בני הבית. שלא כמו חלל לבן ריק, העיצוב המודרני - מינימליסטי מאופיין בדיוק רב. ישנם גוונים רבים לצבע הלבן ועליו כל פרט יכול לקבל את מלוא תשומת הלב.

החשיבה המודרנית היא זו שמאפיינת את העיצוב המדעי. מדובר על גישה שמביאה נתונים מדעיים שקובעים מה גורם לנו להירגע, להתרגש או להפך, להילחץ. בהתאם מתבצע העיצוב. חלל ריק מתוכן עלול לגרום לעייפות. העיניים יחפשו אחר חפצים ומקומות עניין לעצור בהם והתוצאה תהיה חוסר נוחות. בעיצוב מדעי נאתר את תנועות העיניים ונבחר אילו חפצים, תמונות ואלמנטים לשים בחדר כדי לקבל את התחושה שבני הבית רוצים ליצור.

למשל, נוכל להוסיף עציצים ירוקים שיעניקו תחושה של גדילה וצמיחה ויוסיפו חיות למקום. נוכל לבחור לספה כריות ש"ישברו" את המראה של שאר החדר ובכך נגביר את תחושת הנינוחות בישיבה עליה. נחשוב כמובן גם על תמונות בצבעים שונים, שעונים שיכולים להיות מעוצבים ולהתאים בדיוק לחדר ונתכנן את התאורה כך שתהיה אידאלית למרחב.

החלל המרכזי בבית צריך להתאים לכולם, אך החדרים יכולים להיות אישיים ומוטיבים וצבעים שילדים אוהבים יכולים להוביל את קבלת ההחלטות. בעיצוב מדעי מביאים בחשבון שחדר הילדים צריך לשמש גם לפעילות במהלך היום וגם לרוגע בשעות הלילה. תכנון נכון של אזור השינה, מקומות אחסון והקשבה לילדים ולחלומות העיצוביים שלהם, הם הבסיס ליצירת חדר שכיף להיות בו, שלא מעייף ושלילדים קל להירדם בו.

אלין ניבין (צילום: יח"צ)

מהו עיצוב מדעי ומה הקשר לעיצוב מודרני

עיצוב מדעי מביא בחשבון נתונים מדעיים אשר משפיעים על חיינו. כיוון שעומס יוצר תחושת קושי, לרוב התוצאה תהיה של עיצוב מודרני מינימליסטי. זה אומר שהתכנון מדויק לבני הבית ושכל פרט נבחר כך שנרגיש נינוחים בכל יום ובכל שעה.

בתהליך העיצוב מתחשבים בפרטים הפונקציונליים, בתאורה ומשלבים צבעים שמועדפים על בני הבית. ניתן להיכנס לשיפוץ של כל הבית וניתן לבצע הלבשת חדרים בשיטה זו (הום סטיילינג). על פי אלין ניבין, מעצבת ובעלת משרד העיצוב SDLAB, כל בית ומרחב ניתן למדידה מדעית וכשהעיצוב מתחשב במדע, התוצאה תמיד מוצלחת.

הישראלים ידועים באהבה שלהם לחופש, למרחב הפתוח ולניקיון. העיצוב המדעי והמודרני נותנים מענה לכך. תכנון העיצוב והשיפוץ מתחיל בפגישה אישית, הבנה מה בני הבית רוצים להשיג ומשם אפשר לעבור לתוכניות. אף פעולה לא מתחילה לפני שהתוכניות אושרו וכשבני הבית יודעים למה לצפות. ניבין מוסיפה כי למרות שהמשפחות יודעות לאן פניהן, רובן מופתעות לטובה מהתוצאה. קשה להבין את ההשפעה של המדע על חיי היום יום שלנו, אבל כשחיים בבית שמותאם ליושביו, התחושה פשוט טובה יותר.

למגוון העבודות ופרטים נוספים היכנסו לפייסבוק שלנו - Scientific Design Lab

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully