בית הדפוס המיתולוגי של העיר באר שבע

במסגרת כתבות מערכת "המומחים" בדבר בתי העסק הוותיקים ביותר בישראל, הפעם הדרמנו כל הדרך אל העיר העתיקה בבירת הנגב באר שבע, אל "בית דפוס נח מדיה", בית דפוס אשר פעיל עוד משנת 1952 וזהו סיפורו המרגש

בשיתוף דפוס נח מדיה, בשיתוף דפוס נח מדיה
15/06/2020
דפוס נח. יח"צ,
דפוס נח מדיה(צילום: יח"צ)

מה אנחנו יודעים בכלל על עולם הדפוס?

מדובר בטכנולוגיה עתיקת יומין שהחלה לבוא לידי ביטוי כאשר "הדפיסו" על אבנים ומי שהיו הראשונים להשתמש בטכניקה הזו היו הסינים.

כיום בעידן המודרני ניתן לחלק את עולם הדפוס לשתי שיטות הדפסה עיקריות ואלו שמבוצעות ב"בית דפוס נח מדיה" קשורות להדפסה עקיפה, דפוס "אופסט" ודפוס "דיגיטלי".

מי שמנהלת את בית הדפוס היא הבעלים רונה אלפסי, במשך 22 שנה עבדה במקום כגרפיקאית שכירה ובשלב מסויים רכשה את המקום מבעליו הקודמים, נח פרומרמן שבגיל 82 החליט "לתלות את הנעליים" ולפרוש מהתחום.

דפוס נח מדיה(צילום: יח"צ)

"למרות שהחלפתי את נח בתפקיד, בית הדפוס הזה נותר משפחתי כשהיה עם כל אנשי הצוות", סיפרה לנו רונה והוסיפה, "ביניהם ישנו הבן של נח, יעקב, ובנוסף יש לנו גם עובד כריכייה שעובד פה כבר במשך 40 שנה והוא בעל מוגבלות וישנם עובדים נוספים שנמצאים איתנו לאורך תקופה ארוכה גם כן".

רונה מעולם לא תכננה להיות בעלים של בית דפוס אולם בחמש השנים האחרונות לפעילותו של נח הבעלים הקודם, הוא לימד אותה כל מה שצריך לדעת על העולם המרתק הזה.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר
דפוס נח מדיה(צילום: יח"צ)

"הבן של נח לא לקח את המושכות ואני הרגשתי כיצד נח מכוון אותי לתפקיד, בזכות התמיכה של יורם בעלי והילדים רכשתי את המקום והיום אני יודעת לעשות הכל לבדי אם יש צורך, החל מהצעות מחיר ועד הדפסה, הכל מהכל", סיפרה רונה.

בימי הבידוד בזמן משבר הקורונה כאשר 70 אחוז מעובדי החברה יצאו באין ברירה לחל"ת זה בדיוק מה שרונה עשתה בפועל, ניהלה והפעילה כמעט לבדה בית דפוס שלם ועשתה זאת נהדר.

חוות הדעת באתר גוגל על "בית דפוס נח מדיה" מפרגנות מקיר לקיר, ספיר אפרים כתבה: "הגענו אל רונה ללא הודעה מוקדמת קצת לפני שעת הסגירה, היא קיבלה אותנו יפה ויצרה לנו הזמנה מהממת לאירוע בו במקום וללא המתנה. שירותיות ומקצועיות ממדרגה ראשונה".

גדעון קוגן החמיא: "הצוות בבית הדפוס עזר לנו בכל הנוגע לעיצוב והדפסת הזמנות לחתונה, מחיר לא יקר ושירות אדיב ומהיר".

מעבר ללקוחות פרטיים ב "בית דפוס נח מדיה" עובדים באופן תדיר גם מול חברות ומוסדות שונים, בין היתר מול מפעלי ים המלח,משרד ראש הממשלה, ספק משרד הביטחון, משרד הבריאות, בתי ספר ומועצות מקומיות.

ביקשנו מרונה הסבר מקצועי על ההבדל בין דפוס "אופסט" לזה הדיגיטלי. היא הסבירה: "האופסט זו הדפסה על ידי מכונות אשר מורכבת מפלטות שונות ובעזרת ארבעה צבעים שונים ששמים בתוך המכונה ומהם מרכיבים הדפסות צבעוניות, ההדפסה הזו מיועדת בעיקר לכמויות גדולות, למשל אם צריך להדפיס 4,000 חוברות אז אלו יעשו בשיטה הזו. ההדפס הדיגיטלי מהיר וזמין יותר, אנחנו נעזרים בו לעבודות במספרים קטנים יותר".

דפוס נח מדיה(צילום: יח"צ)

החבילה השלמה של שירותי "בית דפוס נח מדיה" נותנת מענה לכל עבודות הדפוס השונות, ספרי מחזור, כרטיסי ביקור, חשבוניות, פליירים ופולדרים, כל מה שקשור לניירת משרדית, עיתונים, מגזינים, שלטי פי.וי.סי, הדפסת שמשוניות ועוד.

סקרן אותנו לדעת מה הקושי הגדול של עולם הדפוס כיום, רונה השיבה: "בעיקר שכבר כמעט ואין כוח אדם חדש וצעיר שרוצה להיכנס לתחום הזה, בין אם מדובר בדפסים או כורכים, פעם היו מלמדים את המקצוע הזה בבתי הספר והיום זה לא קיים.

אבל אני מאוד אוהבת את התחום וכל עוד יהיה לי כוח אני אמשיך לתת את כל כולי לפי תפיסת עולמי, להיות זמינה ולתת שירות 24 שעות ביממה, אם מדובר בצורך דחוף של לקוחות אני קמה ועושה ולא משנה מה, העיקר שכל לקוח שנכנס לכאן ייצא עם חיוך על הפנים בזכות השירות ואיכות העבודה".

"בית דפוס נח מדיה", כבר לא מייצרים כאלו בתי עסק, קלאסיקה אמיתית.

בית הדפוס ממוקם ברחוב הדסה 38 בעיר העתיקה בבאר שבע.

מספר טלפון להזמנות: 08-623-4494.

דף נחיתה 144

איזי

  • דפוס
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully