וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היערכות הנדסית לבניית בריכת שחייה במרפסת או על הגג

עדינה אקוקה בשיתוף סאגה ניהול פרויקטים, בשיתוף סאגה ניהול פרויקטים

8.6.2020 / 9:34

רבים חולמים להציב בריכה או ג'קוזי על גג הבית או במרפסת - אבל זה לא כל כך פשוט. על מנת לבצע זאת צריך לדאוג שתקרת הבטון יכולה לעמוד בעומס הרב

שמואל גלברמן – מהנדס פרקטי וקונסטרוקטור. יח"צ,
שמואל גלברמן – מהנדס פרקטי וקונסטרוקטור/יח"צ

לקראת הקיץ פונים בעלי נכסים רבים למהנדס בניין או קונסטרוקטור כדי שהוא יאשר להם הקמת בריכת שחייה קבועה, זמנית או אמבט ג'קוזי לכמות גדולה של אנשים אשר יותקנו על הגג של מבנה מגורים בדירת פנטהאוז או במרפסת.

מהנדס אשר מגיע למקום בוחן באופן נרחב את הנתונים כדי לאשר או לא לאשר בקשה הנדסית זו.

הסיכון בהצבת בריכת שחייה על תקרת בטון

בהתאם לתוכניות ההנדסיות של כל מבנה, יש בו מסוגלות לשאת עומס ספציפי של משקל אשר יכול להימצא מעל תקרת הבטון. התחשיב נערך על פי כמות הבטון אשר יצקו לתקרה זו וכמות ברזלי הזיון לבטון בעת הקמת המבנה הן במשטח התקרה והן בתוך העמודים שהם היסודות של המבנה. בבנייני מגורים ללא מרפסות זיזיות וקונזוליות המשקל המותר הוא 300 ק"ג בכל מטר מרובע במרפסת.

המדדים הללו נשמעים גבוהים ולכן בעלי נכסים רבים חושבים שמדובר בעניין פשוט, רוכשים בריכה ומתקינים אותה על הגג או במרפסת להנאתם של בני המשפחה. אך ההשערה שלהם במקרים רבים היא שגויה, כיוון שמשקל הבריכה או הג'קוזי יחד עם המים הוא עצום ותקרת הבטון הנורמטיבית לא תוכל לעמוד בעומס זה והיא עלולה לקרוס.

אם החשיבה היא לרכוש לדוגמה בריכה בגודל קטן יחסית שאורכה הוא 3 מטר, רוחבה הוא 2 מטר וגובהה הוא בממוצע מטר אחד, משקלם של המים יהיה כשישה טון . זהו משקל עצום ולשם ההשוואה משקל זה הוא גבוה הרבה יותר ממשקלו של 3 ג'יפים גדולים. עומס המשקל המותר על גג על פי שטח הבריכה שרצינו להעמיס הוא אם כן 3 מטר X 2 מטר = 6 מטר מרובע ואם נכפיל 6 מטר מרובע כפול 300 קילו למטר מרובע שהתקרה יכולה לשאת נגיע לעומס מותר של 1.8 טון בלבד בהתאם לתחשיב הבטון, כך שמדובר בהבדל תהומי ובעל מסוכנות גבוהה ביותר.

לכן מי שמעוניין לקבל אישור הנדסי להצבת ג'קוזי או בריכת שחייה, חייב לבצע היערכות מיוחדת לכך.

תוספות למבנה הבטון עבור בריכת השחייה

כדי שהמבנה יחזיק את העומס הנדרש של הן של הבריכה והן של המים, יש להתקין במקום תמיכות ייחודיות מפלדה בכמות ובעובי הנחוצים, מעבר לכך יש לבצע חיזוקים, בהתאם לשרטוטים ולתוכניות המקצועיות והמפורטות שיכין הקונסטרוקטור.

בתום ביצוע ההכנות, הקונסטרוקטור בוחן באופן קפדני את העבודה שבוצעה שאכן היא תואמת את הדרישה באופן מלא ואם הכול תקין הוא מכין עבור בעלי הנכס אישור הנדסי, אשר מאפשר להם לרכוש את הבריכה ולהתקין אותה במקום המיועד לכך.
.

עדינה אקוקה בשיתוף סאגה ניהול פרויקטים, בשיתוף סאגה ניהול פרויקטים
1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully