האם אתם יודעים איפה הכסף שלכם? עכשיו תדעו ותגדילו הכנסות

"שוק ההון" או "מסלול פנסיוני" הם ביטויים לא ברורים לרבים, אבל כשתלמדו את התחום הפיננסי בעזרת israelbursa, אתם תדעו בדיוק באיזה מסלול קרנות הפנסיה שלכם, איפה כדאי להשקיע ואיך לעשות זאת נכון ובטוח

  • שוק ההון
  • פנסיה
אור ברנשטייין בשיתוף israelbursa, אור ברנשטייין בשיתוף israelbursa

טוב, אני אתחיל בוידוי. כל קשר ביני לבין פיננסים הוא בעיקר חד כיווני - אני יודעת לבזבז. בקושי עם חשבון הבנק שלי אני מצליחה לשמור על יציבות אז עוד להוסיף לזה הרפתקה כמו לימודי שוק ההון? לא עלה בדעתי אף פעם. עם state of mind כזה הגעתי לראיון עם עינב, מומחה לשוק ההון, "מלמד משהו על הבורסה", חשבתי לעצמי "בטח לאנשים שיש להם כסף פנוי או כאלה שאוהבים גרפים שעולים ויורדים. זה לא בשבילי הסיפור הזה".

אז עינב, בתור התחלה אתה יכול להסביר לי בכמה מילים פשוטות מה בדיוק אתה עושה?

"בהחלט. אני מלמד אסטרטגיה של איך להרוויח כסף דרך שוק ההון. אני בונה לאנשים מסלול להכנסה פאסיבית, את מתעסקת באינטרנט, נכון? שמעת על הכנסה פאסיבית? אז זה לא דומה לשום דבר שאת מכירה ותכירי".

כן, הכנסה פאסיבית אני מכירה היטב מהתחום שלי, רק ש…

"רק שלא מדובר בילדים בפייסבוק שמלמדים אותך איך להרוויח מיליונים, לא מדובר על נכסים דיגיטלים ולא על נדל"ן. שום דבר לא דומה למה שהולך בשוק ההון, זה העולם האמיתי של הכסף. גם מבחינת הרווחים שתעשי וגם מבחינת המידע שתחשפי אליו. זה מידע מרתק ברמה העסקית שלא תקראי עליו בשום עיתון".

אבל לא צריך ידע מוקדם או איזושהי נגיעה לתחום הזה?

"ממש לא. מגיעים אלי מאפס ומגיעים ל-180 קמ"ש. כי אני מלמד קורס שוק ההון בצורה מתודית, שלב אחרי שלב, מהנקודה שכל אחד נמצא בה, ואני מביא אותם לנק' שהם צריכים להיות בה. יש לי סבלנות רבה, כל אחד בקצב שלו".

אבל איך כל אחד לומד בקצב שלו בכיתה?

"זה בדיוק ההבדל, שלא מדובר בכיתה אלא בסידרה של 5 מפגשים פרטיים, אחד על אחד".

לומדים בקורס שוק ההון בצורה מתודית, שלב אחרי שלב, בסדרה של מפגשים פרטיים (צילום: יח"צ)

למה שתפסידי את הפנסיה שלך?

"תביני משהו פשוט, כמה שזה לא יהיה נעים לשמוע - את תפסידי בחיים שלך, בגלל חוסר הבנה, מאות אלפי, אם לא מיליוני שקלים".

אני? אין לי כאלה סכומים להפסיד...

"יש לך פנסיה?"

כן…

"את מבינה שיכול להיות שבמקום שתרוויחי 10 אחוז השנה את תרוויחי רק 1%? תכפילי את זה בעשרות שנים ותביני איך אנשים מפסידים מיליונים. באים ללמוד אצלי אנשים בני 60, 70, שיש להם קרנות פנסיה והשתלמות אבל הם לא ידעו בכלל איפה שמו להם את הכסף. שמו להם את הכסף בסביבת ריבית אג"חית שלא נתנה להם בכלל תשואה. אף אחד לא יבוא וימליץ להם שיעברו למסלול אחר, מנייתי למשל, שיעשה להם 25 אחוז. אף אחד לא ידאג לך".

"יש לך חסכונות, פנסיה, קרנות? כנראה שכן. אבל כשאני שואל אנשים 'איפה הכסף שלכם?', הם עונים 'אלטשולר שחם, מגדל, הראל', זאת אומרת שאף אחד לא יודע לענות לי באיזה מסלול הכסף שלו נמצא. עכשיו, את מבינה שלמי שמנהל לך את הקרן ולך אין את אותו האינטרס? הוא יכול לשים את הכסף שלך במסלול סולידי מאוד, כדי שלא תשגעי אותו והבורסה בינתיים עלתה ב-100% בעשר שנים בזמן שאת עלית ב-10%. אם את היית מבינה את הדברים האלה, היית יכולה להגיד - תשים לי את הכסף במסלול מנייתי, או במסלול אג"חי".

אתה בטוח שאפילו בן אדם כמוני יכול ללמוד להגיד דברים כאלה?

"לא רק שאת יכולה ללמוד, את חייבת ללמוד. כרגע את אומרת 'לא מתעסקת בבורסה, זה מסובך לי, זה לא בשבילי'. את צריכה להבין דבר פשוט. סבתא שלי במשך 30 שנה חסכה מיליון שקל. היא לא נסעה לחו"ל, לא הלכה למסעדות, חסכה. מיליון השקלים שהיא חסכה, לא שווים היום כלום. כי יש אינפלציה הפוכה, כי מחירי הדירות הכפילו את עצמם, אז מה שווה הכסף שלה? את חייבת להבין שכל יום שהכסף שלך בחשבון, בעו"ש, את למעשה 'שורפת' כסף".

אז אתה אומר שתוך 5 מפגשים אתה מלמד אדם אסטרטגיה מסויימת ואז הוא פשוט יוצא לדרך?

"חד משמעית. ואני עושה את זה כבר 12 שנים".

למה בעצם אתה מלמד את כולם את הדרך להרוויח כסף?

"למה לא? זה לוקח ממני משהו? לא. יש מספיק לכולם. חוץ מזה שאני עושה מה שאני אוהב. אני אוהב ללמד ולהדריך, הייתי גם מדריך כדורסל בעברי, אני אוהב ללמד. אני לא יכול למשל לשבת מול מסך שעות ארוכות".

חרדה מפיננסים

זה נשמע מרגיע למי שיש לו, ויש הרבה, חרדה מפיננסים

"ברגע שאת תלמדי אצלי, כל החרדה שלך תהפוך לתאווה. במובן החיובי. אם היום את חושבת "איך אני אחסוך", או חושבת על העתיד אבל לא יודעת מה לעשות, אז מה שיקרה כשתלמדי על שוק ההון, זה שתפתח לך המחשבה להבין שמדובר בעסקים. את תביני איך עובד עסק עצום, מה המודלים שלו. לי התובנות האלה שינו את החיים גם מבחינת בנייה של עסקים. הראש שלך יפתח לעולם של שפע שלא הכרת ולא ראית. ואז את זאת שתגידי - למה אני מרוויחה 10? אני רוצה להרוויח 100".

אוקיי, אני השתכנעתי. יש עוד משהו שהקוראים צריכים לדעת?

"יש משהו חשוב שאני רוצה לפתוח, לגבי הפחד של אנשים מהקונספט של השקעות בבורסה. תופסים את זה כמשהו מתחום ההימורים. אז אני רוצה לספר בהקשר הזה סיפור על תלמיד שהגיע אלי לפני חצי שנה. הוא אמר לי 'אני כבר 5 שנים מנסה לבוא אליך ולא באתי'. שאלתי אותו '5 שנים? מה מנע מבעדך?' והוא ענה 'כל פעם שרציתי לבוא, מישהו שכנע אותי לא לעשות את זה. אמרו לי שזה מסוכן, שדוד שלי הפסיד בית בגלל זה, שמדובר בהימורים'.

בסוף הוא בא. שאלתי אותו 'אז מה אתה עושה בחיים?' הוא סיפר שיש לו בר בבאר שבע שפתח עם שני שותפים לפני 3 שנים. שאלתי אותו 'תגיד, היית מוכן להיכנס כשותף באמזון במקום להיכנס כשותף בבר?'
הוא ענה: 'בטח'
'ובפייסבוק?'
'בטח'
'ובאפל?'
'גם, אני מעדיף את זה מאשר את הבר, השקעה בבר הרבה יותר מסוכנת'
'אז מה אתה חושב שאתה עושה בבורסה?' שאלתי אותו, ואני שואל את כולם וגם עונה: 'אתה נכנס כשותף בחברות'.

"באים ללמוד אצלי אנשים בני 60, 70, שיש להם קרנות פנסיה והשתלמות אבל הם לא ידעו בכלל איפה שמו להם את הכסף" (צילום: ShutterStock)

אפשר להציע לך שותפות בפייסבוק?

"ישנה רק שאלה אחת חשובה - באילו חברות נכנסת כשותף. אם נכנסת בחברות לא טובות, בטח שתפסיד את הבית. אבל אם נכנסת כשותף בחברה עם אופק כלכלי, בעלת פיתוח עסקי וטכנולוגי, בחברה עם יכולת, אז נכנסת כשותף בחברה טובה. דבר שני שצריך לדעת, זה מתי לקנות, מתי החברות הללו יקרות ומתי הן זולות וזה מה שאני מלמד. ואני לוקח כסף פר שיעור כדי שבן אדם יבוא בלי פחד".

זה נשמע כמו קונספט שיעבוד.

"כן, כי אני מבין שבן אדם יכול להגיד שהוא מפחד להתחייב לקורס שלם. אבל המסע שאני מעביר אנשים זה אחד המסעות הכי מעניינים שיש, אז הם ממשיכים".

איך יוצרים קשר?
טלפון 0507560642
או דרך האתר:
www.israel-bursa.co.il

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully