קוצב הלב החדש שיחסוך לכם ניתוח וסיכונים מיותרים

במרכז רפואי כרמל בוצע לאחרונה ניתוח השתלת קוצב לב מסוג חדש. הקוצב החדש קטן מקודמיו ואינו דורש החלפה תדירה. גם הסיכון לזיהומים וסיבוכים יורד משמעותית

  • קוצב לב
בשיתוף מרכז רפואי כרמל, בשיתוף מרכז רפואי כרמל
ד"ר חורחה שלימאסר עם הקוצב החדש בחדר הצנתורים (צילום: אלי דדון)

קוצב הלב הקטן בעולם הושתל בהצלחה באמצעות צנתור במרכז הרפואי כרמל. כרמל הינו המרכז הרפואי הראשון בכללית ובכל הארץ המבצע את השתלת הקוצב המתקדם. " מדובר בבשורה חשובה לחולי הלב, אומר פרופ' משה פליגלמן מנהל המערך הקרדיולוגי בכרמל. השתלת הקוצב החדשני תאפשר לנו להמשיך להוביל את מערך רפואת הלב של כרמל לרפואה מתקדמת יותר, לטובת המטופלים שלנו ".

דודי תושב הקריות רק בן 55 וכבר עבר עד היום 3 פעמים השתלת קוצב. ד"ר חורחה שליאמסר מנהל המעבדה לאלקטרופיזיולוגיה במרכז הרפואי כרמל מסביר כי לדודי מבנה אנטומי מיוחד של עצם הבריח מה שגורם לשחיקה ופגיעה בחוטי הקוצבים המושתלים ומצריך את החלפת הקוצב. "הפיתרון היחידי שיכולנו להציע לדודי היה באמצעות הקוצב החדש ה- MICRA של חברת מדטרוניק העולמית שהינו קוצב קטן וייחודי הפועל ללא חוטים כלל, ומושתל ישירות ללב. וכך פתרנו בעצם את בעיית שחיקת החוטים שהיתה לדודי ולעוד חולים רבים כמותו.

דודי הינו החולה השני שעבר בהצלחה את השתלת הקוצב החדשני בכרמל. כבר למחרת השתלת הקוצב השתחרר דודי לביתו הוא חזר לעבודתו במשרד רואי החשבון שבו הוא עובד והוא מרגיש מצויין. בית החולים כרמל הינו הראשון מבין בתי החולים של הכללית בכל הארץ שהשתיל את הקוצב החדש והוא נבחר לבחינת הכנסת הטכנולוגיה החדשה לכללית.

עוד בוואלה!

כתף כבש ביין לבן ותאנים של חן מזרחי

לכתבה המלאה
הקוצב החדש (צילום: אלי דדון)

המחלקה הקרדיולוגית בכרמל שביצעה את ההשתלה המוצלחת הינה אחד ממרכזי המצויינות המוכרים והמובילים של בית החולים והיא הוכרה וזכתה גם כמרכז מצויינות ארצי מוביל של הכללית.

הקוצב החדשני שהושתל בכרמל קטן בהרבה מקוצב רגיל, גודלו כגודל מטבע והוא אינו מצריך הכנסת אלקטרודות דרך הווריד אל תוך הלב. ד"ר שליאמסר מעדכן כי קפסולת הקוצב החדש מוחדרת בצנתור ישירות לחדר ימין של הלב ומעוגנת בו על ידי מנגנון מיוחד. הקוצב החדש הינו פריצת דרך בתחום טיפולי האלקטרופיזיולוגיה בלב והוא מאפשר להכניס את הקוצב באמצעות צנתור בלבד וללא חתך וניתוח כלל.

הקוצב החדש מול דגם ישן (צילום: אלי דדון)

את השתלת הקוצב החדש בכרמל ביצע ד"ר שלימאסר יחד עם ד"ר ניסן בן דוב רופא בכיר ביחידה. ד"ר שליאמסר מסביר כי בחמישים השנים האחרונות מבצעים רופאי הלב בארץ ובעולם השתלות של קוצבים, כדי להציל חולים שסובלים מדופק נמוך ונמצאים בסכנת חיים. המכשור השתפר בהדרגה במהלך השנים ובמקביל הממדים של הקוצבים קטנו באופן משמעותי. הסוללה של קוצב הלב, אשר בתחילת הדרך הייתה מספיקה רק לכמה שנים, כיום יכולה לפעול בין 10-15 שנים, ללא צורך בהחלפת הקוצב.

יחד עם זאת, עד לאחרונה הקוצבים היו חשופים לסיבוכים שונים. הפרוצדורה של השתלת קוצב כוללת החדרת אלקטרודות קיצוב דרך וריד מרכזי לתוך הלב. באחוז קטן יחסית מהמקרים הניתוח יכול להסתבך בחזה אוויר הנוצר מחור בקרום הריאה, הזזת אלקטרודות ואף מחדירה של אלקטרודות דרך דופן הלב עם התפתחות דימום. לאורך זמן האלקטרודות עלולות להשתפשף ולהישבר וכך לגרום לסיבוכים נוספים. האלקטרודות מועברות דרך מסתם הלב ובחלק מהמקרים קיימת סכנה של נזק למסתם. כמו כן, אלקטרודות עלולות לגרום להצרות ואף לחסימה של הורידים דרכם הושתלו.

אולם הסיבוך של קוצבי הלב הנחשב לקשה במיוחד מעדכן ד"ר שלימאסר, הוא זיהום המקום שבו מושתל גוף הקוצב או של אלקטרודות הקיצוב. במקרים של זיהום הרופאים חייבים להוציא את כל מערכת הקוצב והחוטים בניתוח, כיוון שאנטיביוטיקה לא עובדת על חיידקים שקשורים לאלקטרודות קיצוב.

יתרונות הקוצב החדש הם חיסכון משמעותי בהקטנת הזיהום. הקוצב החדש מוחדר באמצעות צנתור ישירות ללב ואינו דורש חתך חיצוני בעור כדי להחדיר אותו לגוף. אורך זמן פעולת החדרת הקוצב החדש קטן לעומת השתלת קוצבים מהדור הקודם. הקוצב החדש מושתל בחולה בצנתור פשוט יחסית בעוד השתלת קוצב בשיטה הרגילה גם כרוכה ביותר כאבים, החלמת החתך הניתוחי ובסיכון לזיהום.

הקוצב החדש יקר לעומת הקוצבים הרגילים. עלות קוצב החדש היא פי 5 מקוצב רגיל, אולם הוא אינו מתאים לכל מטופל. קוצב ה-MICRA החדש מתאים לחולים עם ורידים המובילים ללב חסומים, מטופלי דיאליזה הסובלים מבעיות של חוסר ורידים ונטיה מוגברת לזיהומים, ולחולים שסבלו מזיהומים חוזרים במערכת הקיצוב בעבר. מטופלים עם מאפיינים אלו יופנו להשתלת קוצב זה רק ע"י רופא מומחה באלקטרופיזיולוגיה וקוצבים.

ד"ר אבי גולדברג מנהל ביה"ח כרמל מעדכן כי השנה אשרה הנהלת הכללית מאות אלפי שקלים לטובת השקעות בטכנולוגיה ייעודית עבור המחלקות הקרדיולוגיות בכל בתי החולים של הכללית בעיקר בתחומי האלקטרופיזיולוגיה והצנתורים. "אני שמח כי בית החולים כרמל והמחלקה הקרדיולוגית שלנו נבחרו להיות הראשונים בארץ כדי לבחון ולהטמיע את השימוש בטכנולוגיית הקוצב הזעיר, אומר ד"ר גולדברג. המערך הקרדיולוגי של כרמל מוכר וידוע כמרכז מצויינות ומובילות בכל רחבי הארץ ואנו שמחים להעמיד את הטכנולוגיה הטובה ביותר לטובת המטופלים שלנו בכל רחבי חיפה והצפון".

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully